Gazlı söndürme sistemlerinde kullanılan en eski ve en yaygın gazdır. Lokal uygulamalarda kullanılan tek gazdır ve özellikle kimyasalların bulunduğu mahallerde en etkin çözüm olarak kullanılmaktadır. Soğutma etkisinden dolayı narin elektrikli ve elektronik cihazların bulunduğu mahallerde, ayrıca boğma etkisinden dolayı insanlı mahallerde kullanılması sakıncalıdır. CO2 gazısöndürme yapılan ortamdaki bağıl oksijen yoğunluğunu, yangının sürmesi için gereken oksijen yoğunluğu seviyesinin altına düşürerek yangınları söndürmektedir.
Karbondioksit renksiz, kokusuz, elektrik iletkenliği olmayan, yangın söndürmek için uygun bir inert gazdır.
Karbondioksit hava içerisindeki oksijeni veya gaz fazındaki bir yakıtın konsantrasyonunu yanmanın duracağı noktaya kadar düşürerek, yanmayı soğutarak söndürür.
Özellikleri
Ozona zarar vermez.
Fiziksel olarak söndürme yapar.
Lokal söndürme amaçlı kullanılır.
İnsan bulunan mekanlarda kullanılmaz.
Yeniden doldurma maliyeti düşük, yangın yaygın olarak bulunabilir.
Boşalma süresi 60-120 saniyedir. ( lokal sistemler için 30 saniye)
Düşük basınçlı sistemler: Düşük basınçlı karbon dioksit sistemleri, yüksek miktarda söndürücüye ihtiyaç duyulan mekanlarda toplam hacim koruma uygulamalarında kullanılır.
Yüksek basınçlı sistemler: Yüksek basınçlı karbon dioksit sistemleri, hem toplam hacim koruma hem de lokal koruma uygulamalarında kullanılmaktadır.
Kullanım Alanları
Güç aktarım odaları
Jeneratör güç setleri
Motor odaları
Kayıt odaları
Kablo ve tesisat galerileri
Elektrik dağıtım odaları/merkezleri
Bilgisayar odaları
Yanıcı sıvı depolama alanları
Boyama kabinleri
Arşivler
Basım Evleri
Endüstriyel Fırınlar
Geniş Ticari Yemek Pişirme Alanları
Ve daha birçok end. uygulamalar
Co2 söndürme sisteminin kullanılamayacağı malzemeler
Selüloz nitrat gibi oksijen ihtiva eden kimyasallar, sodyum, potasyum, magnezyum, titanyum ve zirkonyum gibi reaktiv metaller, metal hidratlar.