Yangın kapıları okullar, hastaneler, alışveriş merkezleri, endüstriyel tesisler, tiyatro sinema gibi gösterim salonları, fuar toplantı kongre gibi toplanma amaçlı binalar, iş merkezleri ve konutlarda kullanılmaktadır. Sahip olduğu yangın dayanımı, duman ve alev geçirmezlik özelliği, dışarıdan kilitli olsa bile içeriden sürekli çıkış imkanı veren panik bar sistemi sayesinde yangın vb durumlarda hızlı ve güvenli tahliye imkanı sağlar.
 
Kapılar yer aldığı mekanın kullanıcı sayısı göz önünde bulundurularak tek kanatlı veya çift kanatlı olarak imal edilmektedir. Çift kanat kapılarda kapıların doğru sırayla kapanması için sıralayıcı kullanılması gerekmektedir. Ayrıca yine kullanım yerine göre farklı dayanım süreleri mevcuttur. Yangın kapıları 60 ve 120 dakika yangına dayanım özelliğine sahiptir.
 
Kapı Kasası
 
Kasalar 1.5mm A1 kalite DKP sacdan preslerde özel olarak şekillendirilmiştir. Kasalar standart olarak yarım kasa imal edilmekte müşteri talebi doğrultusunda ikinci pervaz duvar kalınlığına uygun olarak imal edilmektedir. Menteşe bağlantılarında 2mm sacdan büküm takviye profilleri yer almaktadır. Menteşeler 3mm sacdan presle şekillendirilerek üretilmektedir. Kasa üzerinde ses fitili olarak ve duman fitili olarak fitil yer almaktadır.Fitil yangın anında ısı etkisiyle genleşerek kanat ile kasa arasındaki boşlukları kapatarak duman ve ısı geçişini engeller.
 
Kapı Kanadı
 
Yangın kapısı kanatları 1.2mm A1 kalite DKP sacdan üretilmektedir. Kanat içerisinde kapının taşıyıcılığını sağlamak ve yangın anında deformasyonu engelleyerek alev geçişine engel olmak için 3mm sacdan büküm takviye profilleri kullanılmaktadır. Kanat içerisinde kapının yangın sınıfına uygun özel izolasyon malzemeleri kullanılmaktadır. İzolasyon malzemeleri 1500C sıcaklığa dayanıklı özel yapıştırıcılar kullanılarak kapı kanadına yapıştırılmaktadır. Kapı hem görsellik hem de dış etkenlere karşı yüksek koruma sağlamak için epoksi polyester toz boya ile boyanmaktadır.
 
– Standart Kasa Detayı – – Ayarlı Kasa Detayı –
 
Yangın Kapısı Modelleri
 
Camlı Yangın Kapıları (CYK): Camlı yangın kapılarında kapının yangın sınıfına uygun yangına dayanıklı cam kullanılmaktadır. Standart cam ebatları 300x400mm ve 400x600mm’dir.
 
Paslanmaz Yangın Kapıları (PYK): Paslanmaz yangın kapıları kalite paslanmaz levhalardan üretilmektedir. Kasada 2mm, kanatta 1.2mm sac kullanılmaktadır. Paslanmaz yangın kapılarında kullanılan menteşeler 3mm paslanmaz sacdan preste şekillendirilerek imal edilmektedir. Prestijli mekanlar için estetik bir görünüm sağlar.
 
Dekoratif Yangın Kapıları (DYK): Preste değişik formlarda şekillendirilen kapı kanatları ile dekoratif yangın kapıları imal edilmektedir. Bunun yanı sıra toz boyalı yangın kapısı kanadının üzerine cnc lazer tezgahlarda çeşitli formlarda kesilmiş paslanmaz levhalar kullanılarak da estetik alternatifler sunulmaktadır.
 
 
 
 
Paslanmaz yangın kapısı Dekoratif yangın kapısı Tek kanat yangın kapısı
 
 
 
YANGIN KAPILARI
 
UNI 9723, CSI / CERT Sertifikası, CE Sertifikasına sahiptir.
 
Tek veya çift kanatlı olarak 60 ve 120 dakika yangına dayanıklı olarak üretilir.
60 dakika için Kanat kalınlığı: 54 mm, Kanat ağırlığı: 27 kg/m2
120 dakika için Kanat kalınlığı: 64 mm, Kanat ağırlığı: 37,7 kg/m2
 
Yarım kasa, epoksi kaplama 1.5 mm kalınlığında yüksek dayanımlı çelikten imaldir.
 
Kapı yangın anında şişen sıcak duman fitili ve soğuk duman fitili ile donatılmıştır.
 
Kapı kanadı 0.8 mm et kalınlığında galvanizli çelik plakadan imal edilmiştir. Kapı kanadı dışarıdan levye ile açılmayı engelleyecek şekilde tasarlanmıştır.
 
Yalıtım malzemesi 150-180 kg/m3 yoğunluklu taş yünüdür. Isı ve ses yalıtımı sağlar.
 
Kanat başına 2 adet menteşe bulunur. Menteşelerden bir tanesi kendiliğinden kapanmayı sağlamak üzere yaylı olup diğeri bilyeli rulmanlıdır.
 
Standartlarına göre monte edilmiş kilit, silindirik anahtar ve yangına dayanıklı siyah renkli kapı kolu bulunmaktadır. Kaçış amaçlı kapılarda panik bar ilave edilmektedir.
 
Kapıda yangın sertifikalı, yangına bir-iki saat dayanıklı cam kullanılabilmektedir.