SÜREKLİ İÇTEN BASINÇLI YANGIN SÖNDÜRÜCÜLERİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ
 
1.GÖVDE;
 
1.1 Söndürücü gövdesinde kaynak ile yapılan işlemler en aza indirgenmiş , dikine kaynak bulunmamaktadır. Gövde üzerindeki dairesel kaynak önden bakıldığında görünmemektedir.
Tek parça sıvama olarak , 7114 kalite saçtan üretilmiştir.Sadece üst bölümde manşon kaynağı ve alt bölümde alt tas kaynağı gizli olarak yapılmıştır.Bu şekildeki yapılan üretim söndürücüyü daha uzun ömürlü ve daha estetik görünüşlü olmasını sağlamaktadır. Yangın söndürücü EN 3 standartlarında ki istenilen hacim ölçüde üretilmiştir. Gövdenin alabilen sıvı kapasitesi 7.40 Lt ( 6 lt için ) , 11.40 lt ( 9lt için ) ’dır. Bu sayede, standart’ın istediği boşaltma zamanlarına uyulmaktadır ve BIOVERSAL QF ile doldurulduktan sonra üzerinde azot gazı ile doldurulmuş bölüm, standartlara uygun olarak yapılmıştır.
 
Söndürücüler, gaz altı kaynakğı ile otomatik kaynak fikstürlerin de yapılmıştır. Kaynak ustalarımız TUV SUD ‘den sertifikalıdır.
 
Söndürücüler standart’ın istediği 30 bar çalışma basınç ile bire bir test edilmektedir.
Boya kalitesi olarak RAL 3000 Kırmızı renkte polyester, elektrostatik boya ile boyanmıştır. Boya öncesi fosfatlama yapılmaktadır. Söndürücü alt kısmında plastik koruyucu çember bulunmaktadır. Bu sayede estetik bir görüntü ile birlikte alt bölümü paslanmadan 100% korumaktadır.
 
1.2. Söndürücü içi Plastik kaplama yapılmış ve 1.50mm kalınlığında termoplastik malzeme ile kaplanmıştir. Bu sayede söndürücü içi korozyondan 100% korunmakta ve söndürme maddesini daha uzun süre, rutubetsiz saklanmasını sağlamaktadır. D- elektrik testlerinden geçmiş ve kullanım direktiflerinde yazılan kaidelere göre kullanmak koşulu ile elektrik yangınlarında kullanılır.
 
2.MANOMETRE
 
2.1. TS 862- 5 EN3-5 Bölüm ve 4.7 maddesinde manometreden istenilen değerleri taşıdığına dair belgeli manometredir.
 
MANOMETREYE OPSİYONEL İLAVELER;
 
2.2 Söndürücü üzerindeki Monometre, magnetic kontroludür , Söndürücülerin valfı açılmadan ibaresinden mıktatıs yardımı ile manometrenin çalışıp çalışmadığı kontrol edebilirsiniz. Bu sayede söndürücü açılmadan, kolayca kontrol edilecektir.
 
3. VALF
 
3.1 Valf Kolay çalışabilen özellikte olacak ve avuç içini kaplayacak şekilde ergonom olarak üretilmiştir. Eldivenle bile rhatça kullanılır.Valf kolları arasına el kesinlikle sıkışmaz. Valf CE ( 97/23 PED) belgelidir. Valf gövdesi pres baskı sistemi ile yekpare pirinç malzemeden üretilmiştir. Valf üzeri krom nikel kaplıdır. Safety ( Güvenlik ) pim’i rahatça çekilebilen paslanmaz malzemeden mamuldür. Valf plastik mühür ile mühürlenmiştir. Mühür üzeri kademeli sıkıştırma boğumları bulunmaktadır.
 
4.HORTUM ve NOZUL DİĞER AKSESUARLAR;
 
4.1 Hortum, TS EN 745 standartlarından belgeli ve siyah renktedir.Hortumun her iki uçunda paslanmaz 304 kalite tek taraftan sıkmalı ithal kelepçe bulunmaktadır. Hortumun bir ucunda pirinç malzemeden mamul sarı hortum rekoru bulunmaktadır. Rekor üzerinde deşarj anında sızdırmayı sağlayan o-ring bulunmaktadır. Hortumun diğer ucunda ise özel üretilmiş sıvı atış nozulu bulunmaktadır.
 
5. İŞARETLEME ve AMBALAJ
 
5.1 Herhangi bir kullanımdan sonra doldurulmasına dair talimat;
Periyodik olarak kontrol edilmesi ve yedek parçaların uygun ürünler ile değiştirilmesine ait TS ISO 11602-2 standartlarına göre talimat;
İtici gazın ne olduğu;
Üretici tarafından verilen model numarası
Sıcaklık sınırı
Donma Riskine karşı sınır TS 862 EN 3 uygunluğu belirten ifadeler bulunmaktadır. EN3 standarttı’ nın istediği belli bir oranda renk kodu olarak yazıların ifade edilmiştir. A B C D sınıfı yangınları semboleri, kullanım sırası ve sembolleri, EN3 standarttın istediği boyutlarda yazılmıştır. Söndürücü üzerinde üretici firma logo’su , üretildiği yıl ve ay soğuk damga ile işaretlenmiştir.Dobel karton kutu ile ambalajlanmıştır. Karton kutu üzeri ambalajlama standartlarına uygun işaretli.
 
YANGIN SÖNDÜRÜCÜ BIOVERSAL QF ÜRÜNÜN ALDIĞI SERTİFİKLAR;
 
1- EUROPEAN NORM : EN 1568-3 / 7 LEVEL 1 A
2- GERMAN NORM : DIN 14272 – 2
3- AMERICAN/ASIA NORM : UL 162 -10
4- ICAO CLASS B
 
AYRICA HIYGEN ENSTITUSUNDEN İNSANLARA VE ÇEVREYE , DERMA CONSULT ENSITUSÜNDEN DERMATOLOJİK OLARAK ZARARSIZDIR RAPORLARI VARDIR.