GRUBUMUZ,
MİLLİ OLARAK DİZAYN VE İNŞA EDİLEN İLK TÜRK AMFİBİ GEMİLERİ  VE KORVETLERİNİN YÜRÜTÜLDÜĞÜ

MİLGEM PROJESİNDE, Teknik bilgi birikimi, tecrübeli ve sektöründeki en kalabalık kadrosu ile yer alabilen Türkiye’deki İLK ve TEK Yangın Güvenliği firması olmaktan gurur duyuyor; bu ulusal projenin gerçekleşmesinde her zaman üstün özveri ile görev yapan bütün mühendislerimize, işçilerimize ve çalışanlarımıza,bu vesile ile yeniden gönülden teşekkürlerimizi sunuyoruz.
MİLGEM Projesi’nde, ilk kez bir savaş gemisinin yerli olarak geliştirilen savaş sistemi (GENESİS) entegrasyonu da dahil olmak üzere tüm tasarım, entegrasyon ve analiz aşamaları tamamen milli olarak gerçekleştirilmektedir. Türk Deniz Kuvvetleri, MİLGEM Projesi gibi milli gemi inşa projeleri ile dağınık halde bulunan yerli/milli bilgi ve tecrübe birikiminin bir araya getirilmesini, çok sayıda yerli sanayi kuruluşları, üniversiteler ve bilimsel kurumları da yönlendirerek Türkiye’de yerli harp gemisi tasarım ve inşa kabiliyetinin yerleştirilmesi ve geliştirilmesini hedeflemektedir.
Bu Hedef doğrultusunda YANGIN Algılama ve Otomatik Söndürme Sistemlerinin Proje Tasarım ve Kurulumlarını gerçekleştirmekteyiz.
MİLGEM Projesi ile elde edilmekte olan bilgi ve tecrübe birikimi, ortaya çıkan sonuçların değerlendirilmesi ile önümüzdeki dönemlerde daha da pekiştirilerek, TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİMİZİN ihtiyaçları çerçevesinde son teknoloji YANGIN ALGILAMA ve SÖNDÜRME SİSTEMLERİ konfigürasyonuna sahip KARA-HAVA ve SU üstü ve SUALTI platformlarının Yangından Korunumlarının geliştirilmesi için yolumuzu aydınlatacak, bizlere güç ve cesaret verecektir.

09.03.2012 Tarihli Sabah GAZETESI

Murad Bayar: MİLGEM projesi başarılı oldu
Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, bugün yürütülen 4 askeri gemi inşa projesinde yerli katkı oranı yüzde 60’ın üzerine ulaştı” dedi.

Murad Bayar: MİLGEM projesi başarılı oldu
Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, bugün yürütülen 4 askeri gemi inşa projesinde yerli katkı oranı yüzde 60’ın üzerine ulaştı” dedi.
Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, 2011 yılına kadar savunma sanayi sektöründe projelerde yüzde 50 yerli katkı ve 1 milyar dolar ihracat hedefi belirlediklerini ifade ederek, ”Deniz alanında yüzde 50 yerli katkı hedefi bugün itibariyle aşılmış durumda. Bugün yürütülen 4 askeri gemi inşa projesinde yerli katkı oranı yüzde 60’ın üzerine ulaştı” dedi.
Bayar, ASELSAN’ın sponsorluğunda ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2. Deniz Sistemleri Semineri’ne katıldı. Murad Bayar, burada yaptığı konuşmada, yaklaşık 5 yıl önce MİLGEM projesini sanayicilere tanıtmak için bir toplantı düzenlediklerini, o günlerde savunma sanayi ve gemi inşa sanayinin bu projenin hayata geçirilebilmesi konusunda biraz tereddütlü yaklaştığını kaydetti.
O dönemde sanayicilerin bu projeye çok fazla inanmadığını anlatan Bayar, ancak gelinen noktada MİLGEM projesinin başarılı sonuçlarının herkes tarafından görüldüğünü belirtti. Türkiye’de gemilerin daha önce de inşa edildiğini ifade eden Bayar, ”Ama sistemlere nüfuz edebilmemize imkan veren bu gemilerin Türkiye’de tasarlanmasıdır. Yani geminin tasarımı size ait olduğu zaman bu geminin üzerindeki teçhizatı, sistemleri de yönlendirme, seçme imkanımız doğuyor” dedi.
MİLGEM’de teknenin tasarımının tamamen Türkiye’ye ait olduğunu anımsatan Bayar, bunun sonucu olarak Türkiye’den bugüne kadar 50’den fazla yerli yükleniciden bu gemi için teknik teçhizat seçebildiklerini söyledi. Bayar, tekne tasarımının yabancı olduğu zaman, yabancıların seçtiği alt sistemleri kullanmak zorunluluğunun doğduğunu söyledi.
Şu anda İstanbul’da 4 tersanede askeri gemi inşa projelerinin sürdürüldüğünü belirten Bayar, şöyle
konuştu:

”Bu dört platformun toplam değeri yaklaşık 1,5 milyar dolar. Bunlar içinde MİLGEM var, sahil güvenliğin arama kurtarma gemisi var, çıkarma gemimiz var karakol gemilerimiz var. Bunların üzerindeki sistemlere ve teçhizatlara ihtiyaç var. Bu da sektör için ciddi bir potansiyel oluşturmuş vaziyettedir. Çok kısa süre önce sektörümüzde savunma sanayinde deniz sistemleri üzerinde herhangi bir çalışma yokken bugün çok büyük bir taleple karşılaşıyoruz. Bunların hepsinin lokomotifi MİLGEM’dir. Bütün yan sanayi gelişimi bu proje sayesinde gelişiyor.”
Savunma Sanayi Müsteşarlığı olarak 2007 yılının başında stratejik plan yayınladıklarını, bu kapsamda sektörün tamamında yüzde 50 yerli katkı ve 2011 yılına kadar 1 milyar dolar ihracat hedefi belirlediklerini ifade eden Bayar, ”Deniz alanında yüzde 50 hedefi bugün itibariyle aşılmış durumda. Bugün yürütülen 4 askeri gemi inşa projesinde yerli katkı oranı yüzde 60’ın üzerindedir” dedi. Hedeflerinin, tüm su üstü platformlarının Türkiye’de tasarımı ve inşası olduğunu anlatan Bayar, bu kapsamda özgün tasarım modellerine ağırlık verdiklerini bildirdi.
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar da Türkiye’de deniz sistemleriyle ilgili araştırma ve çalışmaların yetersiz olduğunu, bu konuda daha fazla proje üretilmesi gerektiğini söyledi. ODTÜ’de deniz sistemleriyle ilgili yapılan çalışmalara değinen Acar, bu kapsamda insansız su altı aracı, sonar, haberleşme, navigasyon sistemleri gibi projelerin üniversite bünyesinde yürütüldüğünü belirtti.
Seminerde, Savunma Sanayii Müsteşarlığının deniz projelerini anlatan Deniz Araçları Daire Başkanı Serdar Demirel de askeri gemilerin inşa yönetim maliyetlerinin, benzer ticari gemilerin inşa yönetim maliyetlerinden 3 kat fazla olduğunu söyledi. Yerli ve yabancı çok sayıda uzmanın katıldığı seminerde, deniz sistemlerine ilişkin çeşitli sunumlar yapılacak.
 
***  PROJENİN TAMAMI; NATO Standartlarına ve Askeri Gemi İnşa Kurallarına uygun olarak yürütülmüştür.