Binamız ne kadar yangına korunaklı olursa olsun, herhangi bir yangın

durumunda ilk yapılacak şey


 

e


haber verilmesidir.
 

 


Yangın senaryosu 
 Yangın senaryosunda öncelikle duman dedektörü, yangın butonuna alarm geldiğinde; (Butonlar çalışır durumda olmalıdır, duman dedektörleri ilk montaj sırasında kalan koruyucu varsa çıkarılmalı, dedektörlerin periyodik bakımları yapılmalıdır)
Taze hava sistemi kapanacak (klima santrali damper motorlu olmalı, damper motorunun normal şekilde çalışması gereklidir).
Yangın merdiveni basınçlandırma fanı çalışacak, (Basınçlandırma fanının periyodik bakımının yapılması gereklidir, uzun süre çalışmayan basınçlandırma fanının içinde tozlar meydana gelir, devreye girmesiyle merdivenler toz bulutu halinde olabilir. Üfleme kısmına bir şey engel teşkil etmeyecek şekilde olması gereklidir. Yangın kapılarının çalışır durumda olmasına özen gösterilmelidir. Merdivenlere ve kapılara herhangi madde konulmamalı, kaçışı engelleyici durum olmamalıdır. Merdivenler kaymaz ve temiz olmalıdır. Dış alana açılan kapı üzerinde bina cephesinde mermer, seramik gibi kolay kurtulabilen malzemeler olmamalıdır.
Binanın gaz girişleri kapanmalıdır.
Asansörler giriş katına inmelidir.
Yürüyen merdivenler durmalıdır.
Duman fanları çalışmalı. (Duman fanları sıcağa dayanıklı fanlardan olmalıdır).
Duman perdesi kapanmalı.
Bina turnike sistemi ve çıkış kapıları açılmalı.
Araç bariyerleri açılmalı.
Sulu söndürme sisteminde, sprinkler 68 C’ de patlar, yangın dolapları, itfaiyeci ağızları, hidrant hatlarını besleyen dizel ve elektrikli pompalarının çalışırlığı basıncı kontrol edilmelidir…