Yangın algılama sistemleri, başlangıç halinde iken sensörleri vasıtasıyla yangını tespit etmek, müdahale/mücadele birimlerini harekete geçirmek ve varsa söndürme sistemlerini uyararak aktive etmek amacıyla geliştirilmişlerdir. Can ve mal emniyeti ön planda tutulduğundan çeşitli tip algılama elemanları kullanılarak her türlü uygulama alanı için çözümler üretmek mümkündür. Örneğin; kamu veya özel sektöre ait konutlar, idari veya kurumsal binalar, konaklama amaçlı binalar, endüstriyel yapılar, toplanma amaçlı binalar, depolama amaçlı tesisler, yüksek tehlike sınıfı yerler gibi.
Sistem, bir yangın paneli (santral) ve buna bağlı algılama ve uyarı elemanlarından oluşur.Daha açık bir ifadeyle panel, çeşitli algılama elemanlarından (dedektör, buton v.b.) gelen sinyalleri değerlendirerek uyarı elemanlarını (sirenler, flaşörler) aktive eder.Çalışma prensibi olarak iki bölümde incelenmelidir.

Konvansiyonel (Adressiz) Yangın Algılama Sistemi
Konvansiyonel (Adressiz) Yangın Algılama Sistemi
Sistem, bir panel ve algılama elemanlarının bağlanacağı bölgelerden oluşur. Kapsanacak bölge sayısı, panelin kapasitesi ile ilgilidir (2 – 64). Her bölgeye de azami 20′ şer adet algılama elemanı (dedektör) bağlanabilir.Sistemin çalışma prensibinde açıklandığı gibi panelin ayrıca ihbar butonlarının, sirenlerin de bağlanabileceği giriş – çıkışları mevcuttur. Herhangi bir dedektör algılama yaptığında veya yangın ihbar butonuna basıldığında, söz konusu algılama elemanı veya ihbar butonu panel üzerinde hangi bölgeye ait ise, o bölgede uyarı sinyali oluşacaktır. Yani 20 dedektörün bağlı olduğu bir bölgedeki herhangi bir dedektör algılama yaptığında, panele o bölgeden uyarı gelecektir ama uyarının o bölgedeki hangi dedektörden geldiği belli olmayacaktır.

Sistem Donanımları:
Yangın Alarm Kontrol Paneli Optik Duman Dedektörü Sabit Sıcaklık Dedektörü
Isı Artış Dedektörü Kombine (Optik+Sıcaklık) Dedektörü Yangın Alarm Butonu

Analog (Adresli) Yangın Algılama Sistemi
Analog (Adresli) Yangın Algılama Sistemi
Sistem bir panel ve algılama elemanlarının bağlandığı loop’lardan (döngü hatları) oluşur.Loop sayısı ve kablolama mesafesi panele bağlıdır.Bir loop’a halen 128 ad. Adresli eleman (dedektör, buton) bağlanabilmektedir. Loop’lardaki algılama elemanları, kendi içlerinde bölgelere ayrılabildiği gibi her bir algılama elemanı, üzerindeki adresleme düğmesi sayesinde panel tarafından bireysel olarak algılanabilir.Yani herhangi bir dedektör algılama yaptığında, dedektörün yeri, bireysel olarak panel üzerinden tespit edilebilir.
Sistem Donanımları:

Adresli Yangın Algılama Kontrol Paneli Tekrarlama Paneli Adresli Optik Duman Dedektörü
Adresli Sabit Isı Dedektörü Adresli Kombine Optik + Isı Dedektörü Intelligent Multisensör Optik + Isı Dedektörü
Adresli İyonizasyon Dedektörü Adresli Isı ( Thermal ) Dedektörü Adresli Işın Tipli Duman Dedektörü
Adresli Yangın İhbar Butonu Adresli Elektronik Siren Adresli Yangın İhbar Butonu

Daha detaylı bilgi için Lütfen Kataloğumuzu inceleyiniz !

Konuk IP 3.226.72.194